Skutki podciągania kapilarnego
Podciąganie kapilarne to zdolność materiału do pociągania wody z gruntu ku górze. Spowodowane jest działaniem sił napięcia powierzchniowego w kapilarach zaprawy murarskiej. Podciąganie kapilarne to zjawisko destrukcyjne dla budynku, skutkujące zawilgoceniem ścian oraz powstaniem szkodliwego grzyba. Dodatkowo odpowiada ono za stopniowe niszczenie murów poprzez sól zawartą w gruncie. Wszelkie elementy wykończenia pomieszczeń – tynki, tapety, farby – ulegają złuszczeniu.
Czym spowodowane jest podciąganie kapilarne?
Większość materiałów budowlanych odznacza się porowatą strukturą. Siły kapilarne uzależnione są właśnie od wielkości i budowy porów. Im więcej porów otwartych i mniejsza ich średnica, tym większa wysokość podciągania kapilarnego. Wilgoć kapilarna może mieć różne źródła – przede wszystkim są to wody gruntowe, ale także para wodna wytwarzana podczas użytkowania budynku (np. w trakcie gotowania).
By uniknąć zjawiska podciągania kapilarnego, należy zadbać o prawidłowe zabezpieczenie fundamentów i murów jeszcze na etapie ich budowy. Niekiedy jednak, zwłaszcza w przypadku starszego budownictwa, mogło dojść do pominięcia izolacji poziomej lub wykorzystania słabych jakościowo materiałów. W takim przypadku konieczne jest podjęcie działań naprawczych i zatrzymanie transportu wody, nim dojdzie do poważnych uszkodzeń w konstrukcji murów czy ścian.
Objawy podciągania kapilarnego
Do najczęstszych oznak podciągania kapilarnego należą:
- obecność dużych plam wilgoci na ścianach wewnątrz budynku oraz na murze zewnętrznym,
- grzyb wewnątrz pomieszczeń oraz wyraźnie wyczuwalny, nieprzyjemny zapach,
- białe ślady soli na ścianach,
- zniszczone elementy wykończeniowe – odpadające tynki, farby i tapety, zbutwiałe i wilgotne listwy oraz panele/deski podłogowe znajdujące się przy ścianach.
Jak zatrzymać podciąganie kapilarne?
Wilgoć w budynku szkodzi zdrowiu, niszczy mury oraz przyczynia się do wyższych rachunków za ogrzewanie. Aby jej przeciwdziałać, należy uszczelnić i osuszyć ściany. Nasza firma stosuje skuteczną i trwałą metodę iniekcji ciśnieniowej, która jest najlepszym rozwiązaniem tego typu problemów. Przed wykonaniem zabiegu, przeprowadzamy dokładną ekspertyzę budynku, aby dobrać najbardziej skuteczne preparaty. Zatrudniamy fachowców z wieloletnim doświadczeniem i posiadamy specjalistyczny sprzęt, dzięki czemu możemy zagwarantować, że cały proces zakończy się powodzeniem.
Jeżeli podejrzewasz w swoim budynku obecność wilgoci – nie zwlekaj. Szybkie działanie sprawi, że uszkodzenia muru będą niegroźne, a koszy niższe.