Wilgoć a zdrowie
Problem pleśni i grzybów spowodowanych zbyt dużą wilgocią w domu dotyczy nie tylko starych budynków. Ze względu na to, jaki klimat panuje w Polsce, może się pojawić nawet w nowym budownictwie. Najczęściej dzieje się tak w łazience lub w kuchni, bo tam zwykle kondensuje się duża wilgoć i powstaje para wodna przez takie czynności jak suszenie prania, kąpiel czy gotowanie.
To stwarza też ryzyko, że pleśń w postaci ciemnych plam na ścianie czy suficie pojawi się też w innych pomieszczeniach, bo rozsiewa się ona poprzez unoszące się w powietrzu zarodniki. Zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, gdy ze względu na panującą za oknem niską temperaturę mniej wietrzymy mieszkania ten problem może się nasilić. Istnieją też inne powody zbyt wysokiego poziomu wilgoci. Chodzi mianowicie o nieszczelne izolacje, przeciekający dach lub nieodpowiednio zamontowaną wentylację. Wilgoć w domu to problem estetyczny – nikt przecież nie chce mieć plam na ścianach. Powoduje też nieprzyjemny zapach, uszkadza materiał budowlany mieszkania, ale co najgorsze - to poważne zagrożenie dla zdrowia.
Wpływ wilgoci w domu na zdrowie
Nadmierna wilgoć w pomieszczeniu to idealne warunki dla bakterii i pleśni. Są one niebezpieczne dla zdrowia, bo produkują toksyczne substancje obniżające odporność naszego organizmu. Podrażniają górne drogi oddechowe i są w szczególności niebezpieczne dla alergików, dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży. Mogą nawet powodować raka. Jakie jeszcze są konsekwencje przebywania w domu, w którym na skutek wilgoci pojawił się grzyb lub pleśń?
- Bóle mięśni, stawów lub głowy.
- Astma, alergie.
- Zmęczenie i bezsenność.
- Choroby dróg oddechowych.
- Infekcje skórne.
- Choroby układu pokarmowego.
- Zaburzenie prawidłowego wydzielania hormonów, co może powodować spadek płodności.
- Uszkodzenie wątroby i nerek.
- Pogorszenie wzroku.
- Podatność na przeziębienia.
- Mdłości.
- Choroby układu kostnego.
Często te dolegliwości nie są diagnozowane jako powstałe w wyniku przebywania w pomieszczeniu o zbyt dużej wilgotności i tym bardziej ciężko je wyleczyć. Należy więc niezwłocznie podjąć kroki, by usunąć wilgoć.
Jak można usunąć wilgoć z domu
Aby zapobiegać powstawaniu grzybów i pleśni, trzeba pamiętać o sprawdzaniu wentylacji, dbaniu o dobrą cyrkulację powietrza przez częste wietrzenie mieszkania i kontrolować instalację wodno-kanalizacyjną. Pierwszym sygnałem, że stężenie wilgoci w domu jest za duże, są plamy pojawiające się na ścianach i suficie. Wtedy należy od razu działać. Samo usunięcie plam przez zdrapanie ich nie wystarcza. Dostępne są różnego rodzaju preparaty grzybobójcze i warto je zastosować, ale to nie rozwiąże na trwałe problemu, który może szybko powrócić. Warto w takiej sytuacji zwrócić się o pomoc do firmy zajmującej się osuszaniem domów i mieszkań. Taka firma może zająć się problemem kompleksowo od A do Z. Przede wszystkim zbada poziom wilgotności i ustali przyczynę problemu. Następnie przejdzie do rozwiązania - uszczelni hydroizolację, naprawi pęknięty strop czy osuszy mury. Gdy w grę wchodzi zdrowie nie warto iść na żadne kompromisy i trzeba działać skutecznie.