Piwnica bez zalania - czy to możliwe?
Woda w podpiwniczeniu to niestety częsty problem właścicieli domów, ale również kanału w garażach. Problem nie występuje stale, zwykle związany jest on sezonowy. Pojawia się w porze wiosennej i podczas dłuższych dni z deszczem. Jak zlikwidować problem wilgoci w piwnicy?
O czym warto pamiętać przed rozpoczęciem budowy piwnicy?
Najprostszą metodą zapobiegania wody w piwnicy jest zadbanie o właściwą jej hydroizolację na etapie budowy. Wilgoć na murach może doprowadzić do zawilgocenia ścian i z czasem uszkodzeń muru wywołanych np. pleśnią i grzybami. Najlepiej, gdyby podpiwniczenie było posadowione w miejscu, gdzie poziom wody gruntowej jest nisko, dzięki temu nie będzie konieczności przed właściwym wykończeniem jej przeprowadzań ciężkiej izolacji przeciwwodnej i drenażu. Chcąc uniknąć niepotrzebnych kosztów, w przypadku decyzji o budowie podpiwniczenia dobrze jest przeprowadzić badanie warunków gruntowo-wodnych, nie mówiąc już o stawianiu domu na gruncie płaskim, bez zagłębień, w których gromadzić się może woda.
Jakie metody stosowane są do uszczelniania piwnic?
W przypadku nieszczelności izolacji w istniejącej już piwnicy można spróbować naprawy uszkodzeń stosując wybraną metodę uszczelniania piwnic w postaci termoiniekcji, iniekcji krystalicznej, bądź elektroosmozy. Ostatnia z metod, choć jest bezinwazyjna, opiera się na falach elektromagnetycznych, to na efekty trzeba dość długo czekać — około kilku miesięcy. Co do iniekcji krystalicznej zaletą tej metody jest możliwość zastosowania jej również w przypadku zawilgoconego podłoża. Wprowadzana zaprawa z aktywatorem krzemianowym po pewnym czasie tworzy wodoszczelną barierę. Gdy mówimy o termoiniekcji mamy na myśli ogrzanie otworów i obniżenie tym samym wilgotności przegrody, następnie rozprawienie się z nimi przy pomocy żywicy lub parafiny. Ściany ogrzewa się w różny sposób podobnie jak w różny sposób można wprowadzić środki hydrofobizujące: albo grawitacyjnie, albo pod ciśnieniem.