Na czym polega naprawa rys i spękań w betonie?
Beton uchodzi za jeden z bardziej wytrzymałych materiałów budowlanych. Jest składnikiem wielu elementów jak ściany, fundamenty czy stropy. Jednak nawet na nim mogą pojawić się rysy i pęknięcia, które zagrażają stabilności konstrukcji, a co za tym idzie bezpieczeństwu jej użytkowników. Na szczęście są to szkody, które można usunąć i naprawić, choć najlepiej powierzyć to zadanie specjalistom.
Dlaczego na betonie pojawiają się pęknięcia?
Rysy oraz pęknięcia pojawiają się na betonie, głównie wtedy, kiedy obciążenie, jakiemu jest poddawany, przewyższa jego wytrzymałość i zdolność do rozciągania. Przyczyną takiej sytuacji może być błąd człowieka lub wpływ otoczenia: wymycie betonu, przerwy, gniazda żwirowe, złe proporcje mieszanki lub działanie substancji niszczących i wywołujących korozję. Rysy powstają w wyniku różnic temperatury pomiędzy warstwami betonu, obciążeń, osiadania budowli, ugięć, zbyt szybkiego wiązania czy przesunięć gruntów.
Ich naprawa i usunięcie są konieczne dla zachowania stabilności budowli. Trzeba je zamknąć, aby nie dostawały się do nich szkodliwe substancje i woda oraz aby uszkodzenia nie powiększały się z czasem. Istnieje kilka sposobów jak to zrobić, ale koniecznie należy zlecić to specjalistom, którzy profesjonalnie przeprowadzą uszczelnianie powierzchni betonowych niezależnie od ich lokalizacji.
Uszczelnianie betonów – jak to zrobić?
Konieczne jest stworzenie tzw. bariery nieprzepuszczalnej. Niezbędne są do tego odpowiednie materiały i urządzenia. Produkty dobiera się, analizując stan budynku, wilgotność, przyczepność preparatu, odporność na starzenie się. Stosowane są między innymi żywice poliuretanowe, które wytwarzają pęcherzyki w kontakcie z wodą, dzięki czemu naturalne ruchy budynku nie będą zagrażały takim wypełnieniom.
Zamknięcie rys na powierzchni poprzez wstrzyknięcie żywicy poprawia estetykę budynku. Zatrzymanie przecieku, uszczelnienie pęknięć i jej wypełnienie chroni przed korozją stali. A utwardzona żywica w pęknięciu w konstrukcji nośnej umożliwia przenoszenie obciążeń i zatrzymuje powiększanie się rys.