Na czym polega iniekcja strumieniowa?
Skuteczne wzmocnienie gruntu – to główny cel iniekcji strumieniowej. Tę nowoczesną metodę uszczelniania podłoża można zastosować nawet w trudnych warunkach lokalizacyjnych. W artykule wyjaśniamy, w jaki sposób wykonuje się ten zabieg.
Etapy iniekcji strumieniowej
Pierwszym etapem iniekcji strumieniowej jest przygotowanie gruntu – polega to na wywierceniu otworów w podłożu. Ich głębokość zależy m.in. od warunków lokalizacyjnych. Następnie do otworów wtłacza się zaczyn pod wysokim ciśnieniem. Wówczas dochodzi do zniszczenia struktury podłoża – rozdrobniony grunt miesza się z zaczynem, czego efektem jest powstanie bryły iniekcyjnej. Cechuje się ona wysoką wytrzymałością i maksymalną przepuszczalnością. W konsekwencji właściwości fizyczne i mechaniczne gruntu ulegają poprawie.
Jako specjaliści od iniekcji strumieniowych stosujemy różne preparaty. Jednym z najczęściej używanych jest zaczyn betonowy. Niekiedy sięga się też po iniektory bitumiczne lub środki na bazie żywic syntetycznych. Iniekcję strumieniową można przeprowadzić na kilka sposobów:
- wariant z pojedynczym strumieniem zaczynu,
- wariant z podwójnym strumieniem zaczynu otulonym powietrzem,
- wariant z potrójnym strumieniem zaczynu otulonym powietrzem.
Kiedy wykonuje się iniekcje strumieniowe?
Jednym z głównych zastosowań iniekcji strumieniowych jest podwyższenie parametrów wytrzymałościowych gruntu – dzięki temu konstrukcja zyskuje odpowiednią stabilność. Metodę tę wykorzystuje się zarówno w budownictwie lądowym, jak i wodnym. Dzięki niej można m.in.:
- wzmocnić zapory i tunele,
- uszczelnić nabrzeże portowe,
- umocnić fundamenty.
Iniekcję strumieniową, czyli jet grouting, z powodzeniem wykonuje się nawet w trudnych warunkach, które nie pozwalają na przeprowadzenie zaawansowanych robót ziemnych. Dotyczy to np. miejsc o ograniczonej powierzchni.