Jakie są rodzaje hydroizolacji budowlanych?
Hydroizolacje budowlane mają na celu zabezpieczenie konstrukcji przed destrukcyjnym działaniem wilgoci i wód gruntowych. Rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje takich zabiegów – izolację poziomą oraz pionową. W artykule wyjaśniamy, na czym polegają.
Jak wykonuje się izolację poziomą?
Wykonanie izolacji poziomej fundamentów to jeden z podstawowych etapów wznoszenia budynku. Pominięcie go grozi osłabieniem konstrukcji obiektu, pojawianiem się pęknięć w ścianach, a nawet osiadaniem budynku. Izolacja pozioma chroni materiały konstrukcyjne budowli przed niekorzystnym oddziaływaniem wód gruntowych, które może przyczynić się do rozwoju korozji chemicznej i biologicznej.
Podczas zabiegu izolacji poziomej wykorzystuje się materiały o właściwościach hydroizolacyjnych, np. folię PVC czy papę bitumiczną. Umieszcza się je między ławami a ścianami parteru oraz ścianami a ławami fundamentowymi. Warto dodać, że jeśli z jakiegoś powodu nie wykonano hydroizolacji poziomej w trakcie wznoszenia obiektu, można zrobić to później przy zastosowaniu specjalistycznych metod iniekcyjnych.
Kiedy powinno się wykonać izolację pionową?
Izolację poziomą uznaje się za niezbędną – tymczasem z pionowej wiele osób rezygnuje. Niekiedy jednak ta metoda hydroizolacji budynków okazuje się konieczna do przeprowadzenia. Bez niej niemożliwe jest właściwe zabezpieczenie ścian przed wodą od strony gruntu. Izolację pionową należy wykonać, jeśli:
- budulcem ścian fundamentowych są materiały porowate i nasiąkliwe (np. cegła ceramiczna),
- wody gruntowe zawierają substancje powodujące korozję betonu (np. kwasy humusowe).
Do zabiegu izolacji pionowej stosuje się m.in. kauczuk, papę asfaltową, folię polietylenową czy masy bitumiczne lub polimerowe. Wybór materiału uzależniony jest od stanu budynku i warunków gruntowo-wodnych.