Jak zabezpieczyć stary budynek przed wilgocią?
Właściwie zaizolowane fundamenty są podstawą zdrowego funkcjonowania domu. Brak odpowiedniej izolacji może wywoływać długotrwałe zawilgocenie ścian, co ogranicza ich izolacyjność termiczną i zwiększa zapotrzebowanie na energię cieplną budynku. Wilgoć w murach prowadzi z jednej strony do pojawiania się grzybów i pleśni, a z drugiej wpływa na wysokość kosztów związanych z ogrzewaniem pomieszczeń. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest wyeliminowanie przyczyny problemu.
Skąd się bierze wilgoć w domu?
Niewielka ilość wilgoci jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania człowieka, ponieważ suche powietrze jest niezdrowe. Problem pojawia się, gdy przekroczony zostaje optymalny poziom wilgotności powietrza w domu. Część wilgoci pojawia się podczas prania, gotowania, mycia i oddychania. Jej nadmiar powinien być usunięty przez sprawnie działającą wentylację. Problem staje się poważniejszy, gdy w domu pojawia się duża ilość wilgoci z zewnątrz. Powodem może być nieszczelne pokrycie dachowe lub źle wykonane obróbki komina, brak izolacji fundamentów lub ich niestaranne wykonanie, nieocieplone ściany oraz nieprecyzyjnie osadzone okna, źle zamontowane parapety i brak zabezpieczenia izolacji termicznej wokół okien.
Sposoby izolacji budynku
Jeśli powodem pojawienia się wilgoci w domu jest nieszczelne pokrycie dachowe, nieprecyzyjnie osadzenie okien lub nieocieplone ściany, należy bezzwłocznie naprawić problem. Poważniejsza jest nieszczelna hydroizolacja. Należy wówczas wybrać jeden ze sposobów zabezpieczenia budynku. Najczęściej stosuje się izolację pionową i poziomą. Izolacja pionowa fundamentów wymaga rozkopania terenu wokół budynku i zabezpieczeniu konstrukcji materiałami, które nie przepuszczają wilgoci. Izolacja pozioma polega na przełożeniu poszczególnych elementów konstrukcji materiałami o właściwościach hydroizolujących. Izolacja fundamentów typu poziomego możliwa jest do przeprowadzenia dzięki metodzie iniekcji.