Co zrobić w przypadku zalania ścian wodą?
Jedną z częstszych szkód, które występują w wielu mieszkaniach, są zalane ściany. Zwykle dochodzi do tego w wyniku zalania przez sąsiada, jednak zdarza się również tak, że ściany ulegają zalaniu na skutek awarii wodno-kanalizacyjnej albo wichur czy ulewnych deszczy, które powodują uszkodzenia dachów. Zalanie ścian wodą wpływa na estetykę wnętrza, ponieważ na ścianach pojawiają się widoczne zacieki, a także uszkodzenia farby i tynku. W dalszej konsekwencji wilgoć może doprowadzić do powstawania grzyba, dlatego ważne jest to, by pozbyć się wilgoci jak najszybciej. Jak to zrobić?
Jak naprawić zalane ściany?
Jeżeli ściany w domu ulegną zalaniu, nie należy od razu przystępować do jej naprawy. Kluczowe jest odczekanie kilku dni, w których czasie zalana ściana wyschnie, dzięki czemu możliwe będzie przeprowadzenie skutecznej naprawy. Pomalowanie wilgotnych ścian może skutkować przedostawaniem się wilgoci z jej głębszych warstw. Jeśli okaże się, że doszło do trwałego uszkodzenia tynku, to należy go całkowicie usunąć, a następnie położyć nową warstwę. Jeśli nie ma takiej konieczności, to wystarczy przeszlifować powierzchnię ściany i nałożyć na nią nową farbę.
Oprócz tego warto również rozważyć uszczelnienie betonów, ponieważ takie zabezpieczenie sprawi, że w przyszłości nie dojdzie do migracji cieczy. Dzięki wykorzystaniu wysokogatunkowych materiałów żywicznych można stworzyć barierę nieprzepuszczalną, która sprawi, że powierzchnia ściany zostanie skutecznie uszczelniona, co wpłynie na bezpieczeństwo konstrukcji i komfort mieszkańców.
Jak uniknąć takich sytuacji?
Wilgoć na ścianach wpływa nie tylko na estetykę wnętrza, ale również na komfort mieszkańców oraz samą konstrukcję Nieszczelna hydroizolacja może doprowadzić do powstania grzyba, korozji i innych substancji. Można ją uszczelnić przy wykorzystaniu metody iniekcji ciśnieniowej, która polega na wprowadzeniu przez szereg nawiertów iniektu (zwykle w postaci poliuretanowej albo żywicy epoksydowej), który uszczelnia i wzmacnia konstrukcję na skutek stężenia.
Z uwagi na to, że wilgoć osłabia konstrukcję nośną budynku, należy również pamiętać o odpowiednim wzmocnieniu murów. Można to zrobić dzięki zastosowaniu technologii bazujących na środkach krystalizujących, dzięki którym przepuszczalność porów przegród betonowych zostaje ograniczona. Efektem wzmocnienia murów jest przede wszystkim utrzymanie bezpieczeństwa obiektu oraz zapobieganie spadkowi jego funkcjonalności.